Vietnam – Epizode Festival

Týden po Silvestru jsme se rozhodli oslavit nový rok 2018 ve Vietnamu na techno festivalu Epizode, který se konal na tropickém ostrově Phu Quoc. Při představě techno festivalu se někomu vybaví czechtekk, což se o tomhle srovnání nemusíme rozhodně bavit. Epizode festival se koná na pláži a jeho příprava zabere organizátorům a architektům z Ruska a Vietnamu měsíce práce. Hlavním konceptem celé akce je spojení přírody s kvalitním uměním, hudbou, oslavami života a stejně nalazených lidí z celého světa, co milují techno nebo undergroundovou hudbu a chtějí se bavit, proto je jedno, jak vypadáte, v jakém stavu se zrovna nacházíte nebo co máte na sobě, jestli vesmírné kostýmy, papírové hlavy herců nebo jste nazí, nikdo na Vás blbě nekouká nebo Vás nesoudí, naopak kostýmy a nahotu všichni oceňují, protože jste ztělesněním živého artového kousku!

Kazantyp nebo jednoduše Z se vybaví pouze opravdovým fanouškům techna. Jedná se totiž o vůbec první festival, který píše svou historii už v roce 1992 v Krimu. V roce 2015 se měl 23. Kazantyp odehrávat v Sihanoukville v Kambodže, ale díky problémům, které se vyskytly ze strany vlády města byl na poslední chvíli zrušen a přesunut o rok později na vietnamský ostrov Phu Quoc pod jménem Epizode. Lidé, co si na zrušený festival koupili lístky mají už doživotní vstupné zdarma.

Cesta na Phu Quoc z Kambodži nám zabrala celkem dva dny, ne protože to je daleko, ale protože jsme si vzali taxík, který nás po chvilce čekání vyložil i s kuframa 100 metrů od baráku u restaurace, když zjistil, že jsme si objednali jídlo na cestu a musí na nás počkat dalších 10 minut.. Takže jsme vyjeli druhý den ráno a taxíkem se dostali za 3 hodiny ze Sihanoukville na Vietnamské hranice. Odchytli jsme Vietnamce na skůtru a ty nás dovezli za 6 dolarů až k přístavu Hà Tiên, odkud nám jel trajekt na Phu Quoc. Doprava po Phu Quocu taxíkem byla levná, zato ceny v restauracích nám přišly na Vietnam drahé, ale je to zřejmě tím, že jsme na ostrově z kterého se stává turistické středisko s masivními hotely. Hned u hostelu jsme si pronajali skůtr, abysme byli mobilní, bohužel jsme ho hned pod vlivem vodky ztratili. Dokonce jsme jeli na festival a snažili se ho najít mezi tisícem cizích skůtrů, protože na hostelu s námi bydleli pouze lidi z festivalu, až když jsme se s nim rozloučili, ukázalo se, že ho někdo přeparkoval přímo k nám za barák..

Po pár negativních elementů se můžu konečně dostat k festivalu. Hned co jsme přijeli na místo, vyzvedli jsme si naše lístky, které jsme si objednali už v předprodeji – jeden stál cca  $120 – a vyměnili peníze za tokeny, což byla speciální a jediná akceptovaná měna v areálu festivalu. 1 token = 100 000 VND = 100 kč. Ceny na baru byli přijatelný, za 1 pivo se platilo 1/2 tokenu => 50 kč.

Náš první večer odpálila DJka Peddy Gou a DJ Yaya. Hráli naprosto skvěle a od téhle chvíle už mi DJs splívali. Bylo nám jedno, jaké jméno zrovna hrálo, protože celý line-up byl zaset top DJs jako byl Carl Cox, Luciano, Sofia Rodina, Pan-Pot atd., takže jsme si ani nemuseli vybírat, kdy tam půjdem, protože jsme tam byli stejně pořád.

Nejkrásnější chvíle byly při západu slunce, kdy se všichni sešli na pláži a sledovali, jak zapadá v dáli za mořem.

Celých 5 dní jsme jen tancovali, pili, spali, jedli, trochu natáčeli nebo si dávali vietnamské masáže po náročném večírku. Byla to paráda, navíc jsme si museli vynahradit trochu i Sri Lanku, kde jsme se kvuli prohibici alkoholu ani nedotkli. Na Epizodě jsme zažili zase uplně jinou atmosféru než třeba na Zrće a celkově mám pocit, jako bysme zažili i kulturní obohacení díky umění a přátelským lidem, co nás obklopovali. Mrkněte na Honzy video a snad se tam příští rok s někým z Vás potkáme.

Leave a Comment